Baukó Attila ‘Azahriah’ | dalszerző, dalszövegíró
„Eddigi életem során mindig mindent elterveztem, beleértve a zenéket, a lemezeket, a koncerteket, viszont amikor ezek az elképzelések oda jutnak, hogy megvalósulnak, akkor hagyni kell, hogy megtörténjen, és a végeredmény általában nem olyan lesz, mint amilyennek elképzelte az ember, valójában nem lehet mindent megtervezni.”
Az év junior könnyűzenei alkotója a Dal+Szerző Magazin legújabb számában.
Mohay Miklós | zeneszerző
„Ha képes vagyok leülni és írni a hangokat, azt annak köszönhetem, hogy kaptam odaföntről erőt, kaptam egészséget, kaptam lehetőséget.”
Az Artisjus-díjas zeneszerző a Dal+Szerző Magazin legújabb számában.
Kovács Adrián | zeneszerző
„…. nem vagyok az a szerző, aki feszegeti a határokat, viszont elég sok nyelvet beszélek zenei értelemben. Így talán nem is meglepő, hogy a színházban találtam meg azt a környezetet, ahol létrejöhet ennek egy természetes progressziója, ahol nem kell megmagyaráznom, hogy most egy crossover, stílusokat vegyítő dolgot csinálok.”
Az év könnyűzeneszerzője a Dal+Szerző Magazin legújabb számában.
Stúdió 11
„Munkásságukat a folytonosság, az önállóság, a magas szakmai felkészültség és kreativitás egyaránt jellemzi, ehhez társult a koncert koncepcióját is meghatározó összegzés.”
Az Artisjus-díjas produkció a Dal+Szerző Magazin legújabb számában.
Az Artisjus nem csak magánszemélyeknek fizet jogdíjakat, hanem zeneműkiadók részére is. Ők a nemzetközi gyakorlat szerint, a szerzőkkel kötött zeneműkiadói szerződések alapján, az abban meghatározott felhasználásokért befolyó jogdíjakból részesedést kaphatnak az Artisjustól.
Három éves tagsági viszonnyal rendelkező szerzőink kedvező feltételekkel kezdhetnek megtakarítani – és előre gondoskodni időskorukról. A nyugdíjpénztári tagságnak számos előnye van – ezekről és a feltételekről is ezeken az oldalakon olvashat.
A szerzők első lépése az Artisjusnál a regisztráció. Ez nem jár semmilyen költséggel, sőt, a megbízók ingyen jelenthetik be zeneműveiket és az online rendszert is használhatják.
Lezárult a Future Songwriting nevű, kreatív zeneoktatást középpontba állító projekt, ami az elmúlt két évben újszerű módszertannal finn, német és francia iskolákba vitte el a zenealkotás izgalmát, és tanári workshopok keretében Magyarországon is bemutatkozott. A programot az EU Kreatív Európa programja is támogatta, az Artisjus a nemzetközi kommunikációért felelős partnerként vett részt a konzorciumban.
Kampányaink célja, hogy felhívják a nagyközönség figyelmét a dalszerzők értékteremtő szerepére.
A magyar dalszerzők nemzetközi kollaborációinak elősegítése érdekében az Artisjus támogatja dalszerző táborok megrendezését.
Egyik menüpontban sem találta meg az Önre vonatkozó információt? Itt megpróbálunk segíteni az eligazodásban, és innen kiderül az is, milyen esetben nem (csak) az Artisjus felé van kötelezettsége a zene felhasználásakor.
Zeneművek, filmek vagy akár irodalmi művek másolása is szabadon megengedett, ha ez kifejezetten magáncélra történik. Ennek ellenértéke a magánmásolási díj, amelyet az európai gyakorlatnak megfelelően szedünk be többek között a pendrive-ok vagy a mobileszközök gyártóitól.
Az éttermek, kávézók ritkán fosztják meg vendégeiket a zenehallgatás örömétől – és ez nem véletlen. A zene értéke a vendéglátóhelyeken vitathatatlan, ezt már hazai és külföldi kutatások is alátámasztják. A zene ellenértéke, a zene alkotóinak fontos bevételi forrása a jogdíj.
A koncerten fellépő előadóművész a fellépési díjat (a „gázsit”) a szervezőtől kapja meg. A szerzők azonban az Artisjus révén jutnak hozzá a jogdíjukhoz – igen fontos bevételi forrásukhoz. Ezért lényeges, hogy legyen szó bármilyen, zenét is felhasználó rendezvényről, a szervező bejelentse azt a közös jogkezelőhöz, vagyis az Artisjushoz.
Gyakran előfordul, hogy elhunyt szerző művét szeretné valaki felhasználni – például filmnél, színdarabnál, könyvkiadásnál, átdolgozásnál. Amikor a szerzőt illetve jogutódját keresik ilyen ügyben, az Artisjus segít a kapcsolatfelvételben – ha az illető szerepel adatbázisunkban.
Dalok, zeneművek fizikai hordozón (pl. CD-n) való kiadásához a szerző hozzájárulása szükséges. A sokszorosítási engedélyt az Artisjuson keresztül lehet megszerezni. Az engedélyért fizetendő jogdíjakról és egyéb tudnivalókról ezeken az oldalakon adunk tájékoztatást.
Amikor a rádió vagy tv zenét játszik, az Artisjus adja meg a szerzők nevében az engedélyt az ún. kisjogos művek felhasználására. Ez azt is jelenti, hogy mi juttatjuk el ezeket a jogdíjakat a szerzőknek.
Webrádiók, webtévék, zenét szolgáltató honlapok és az on-demand (azaz egyedi lehívásos) online szolgáltatások számára nyújtunk ezeken az oldalakon segítséget abban, hogy megtalálják a rájuk vonatkozó szerződéseket, tarifákat.
Egy dinamikus sportnál a zene doppingol, de egy jógaórán például segíthet ellazulni és kikapcsolódni. Egy magánrendelő várótermében a zene javíthatja a közérzetet, csökkentheti a stresszt. Az ilyen helyeken szóló zene ellenértéke a jogdíj, amely a zenei alkotók fontos bevételi forrása.
Legyen szó többszáz szobás hotelről vagy falusi panzióról, a közösségi terekben szóló zene és a szobákban lévő televízió segít a vendégek kikapcsolódásában. A szálláshelyeken szóló zene ellenértéke az Artisjusnak fizetendő jogdíj – ami a zenék alkotóinak fontos bevételi forrása.
Nemzetközi és magyar felmérések is azt mutatják, hogy ha egy üzlet zenét szolgáltat, az jó a fogyasztónak, és így jó az üzletnek is. A vásárló ugyanis tovább marad a boltban, jobban érzi ott magát, és a fogyasztói döntések nagyobb része születik meg a helyszínen.
Összegyűjtöttük egy helyre a szerzőink részéről leggyakrabban felmerülő kérdéseket. Milyen jogdíjakat fizet ki az Artisjus? Mit kell tennie a szerzőnek, hogy hozzájusson a jogdíjaihoz? Mikor kapja meg valaki a jogdíjat? Milyen engedélyre van szükség feldolgozáshoz?
Az Artisjus Egyesület tag és megbízó szerzői számára rendszeresen küldünk hírlevelet e-mailben. Ebben tájékoztatást adunk a legfontosabb fejleményekről. Ha Ön is szeretné megkapni hírlevelünket, írjon emailt a [email protected] címre.
Saját műveiket saját előadásukban rögzítő, kiadói háttérrel nem rendelkező szerzők megjelenési lehetősége a szerzői kiadás. Ilyenkor értelemszerűen jogdíjfizetési kötelezettség nincs, mivel a felhasználást a szerző saját vállalkozásában végzi.
Az Artisjus jogászai szerdánként nyújtanak telefonon segítséget a hozzájuk forduló szerzőknek, szerzői jogi kérdésekben. Az ingyenes szerzői jogi tanácsadás nem tekinthető jogi szolgáltatásnak, ügyvédi tanácsadásnak, sem hatósági állásfoglalásnak.
A zenefelhasználások alapján a beszedett jogdíjakat és azok felosztását több nagy kategóriába, úgynevezett jogdíjnemcsoportba soroljuk. A különböző jogdíjnemcsoportokra beérkezett jogdíjaknak eltérő a felosztási időpontja és felosztási gyakorisága.
A befolyó jogdíjakat a szerzők által bejelentett művekre osztjuk fel. Ezért rendkívül fontos, hogy a szerzők a műveiket mindig bejelentsék az Artisjushoz. Szerencsére a műbejelentés akár már az interneten is intézhető, ha szerzőtársaival együtt regisztrál online rendszerünkbe.
Az Artisjus a zeneszerzők, szövegírók, irodalmi szerzők, valamint örököseik és zeneműkiadóik egyesülete. Jogdíjbeszedésünk alapját a tőlük kapott (tagsági) megbízások képezik. Megbízóink, tagjaink ingyen jelenthetik be műveiket, de utóbbiak egyéb előnyöket is élvezhetnek.
Everything you need to know about our licenses and how to become a member as a songwriter, a literary author or a publisher. As for private copying, you will find all the information you may need. In all other cases, please contact our colleagues directly for more details in English.
Lorem ipsum sit dolor
Az Artisjus egy szerzői egyesület, amely a zenei és irodalmi alkotókat fogja össze. Ebben a menüpontban a számukra fontos kérdésekről olvashat, valamint az ügyintézéshez szükséges tájékoztatókat, nyomtatványokat találhatja meg.
Válasszon a jobb oldali menüsorból!
A szerzői jogi törvény automatikusan véd minden egyéni, eredeti művet létrejöttétől kezdve. Ez a védelem a szerző(k) halála után még 70 évig él. Egységes, európai nemzetközi törvényi szabályozás nincsen, de nemzetközi irányelvek figyelembe vételével születnek itthon is a szerzői jogokra vonatkozó jogszabályok.
A zenei és irodalmi alkotók közös jogkezelőjeként az a feladatunk, hogy bevételhez juttassuk az arra jogosult szerzőket. Ennek érdekében különböző forrásokból érvényesítünk jogdíjat számukra a zenei, irodalmi művek felhasználóinál. Többek között a koncertek szervezői, de a zenét szolgáltató vendéglátóhelyek és üzletek is a zene felhasználóinak minősülnek.
Attól függően, hogy Ön milyen típusú felhasználó, válasszon a jobb oldali menüből!