Carson Coma
“Mintha most, öt év távlatából kezdenénk alaposabban megérteni és feldolgozni a gimis élményeinket.”
Az év junior könnyűzenei alkotóival beszélgettünk a Dal+Szerző magazin legújabb számában. Címlapinterjú.
Müller Péter Sziámi, szövegíró, dalszerző
“… az nem az almában van és nem is a szájban, hanem a találkozásban. Ha ezt a dalra értjük, akkor kell legyen egy figyelemre méltó zeneszerző, kell egy olyan szövegíró, aki mond valami olyat, amire legalább egy picit felkapom a fejemet; és kell egy előadó. És akkor még kihagytam a befogadó közeget….”
Az év könnyűzenei produkciójának járó Artisjus-díjat 2022-ben a Napidal Sziámival kapta. Ennek apropóján beszélgettünk a Dal+Szerző magazin aktuális számában.
Dragony Tímea, zeneszerző
“Egy zeneszerző munkája nemcsak a komponálás, hanem a szerzői estek megszervezése és a zenészekkel való közös munka.”
Dragony Tímea Az év komolyzenei műve díját vehette át az Artisjus díjátadón a To A Skylark (Egy mezei pacsirtához) című művéért. Ennek kapcsán beszélgettünk vele a Dal+Szerző magazinban.
Pintér Gyula, zeneszerző
“A szerző egyéni felelőssége, hogy ne vesszen el a hangzások világában, és tudjon komponálni a rendelkezésre álló eszközökkel.”
Interjúnk a Dal+Szerző magazinban az Artisjus-díjas Shades című mű zeneszerzőjével, aki 1978 óta komponál saját tervezésű stúdiójában elektroakusztikus és hangszeres darabokat.
Szepesi Mátyás, szövegíró, dalszerző
“A dalszövegírás egy minimalista műfaj, hiszen nincs terjedelmed, hogy nagy gondolatokat bonts ki. A jó dalszöveg többek közt akkor jó szerintem, amikor picit árnyalsz valamit az emberek fejében, amit már tudnak.”
Interjúnk Az év szövegírójával a Dal+Szerző magazin aktuális számában olvasható.
A Zenével Jobb! oldalon az üzletek, vendéglátóhelyek háttérzenéjéhez adunk tippeket.
Zenefelhasználóink az Artisjusos ügyeiket továbbra is az online rendszereinken keresztül, e-mailben vagy telefonon intézhetik. Az egyes területeink elérhetőségeit honlapunk belső oldalain találja.
Az ügyfélfogadás előzetes időpontfoglaláshoz kötött irodánkban. Megértését köszönjük!
Szerzőink a zeneiparral, a dalszerzéssel és az Artisjusszal kapcsolatos híreinket a Dalszerzo.hu oldalon olvashatják.
Hien, énekes-dalszerző
Úgy döntött, kezébe veszi az irányítást, és jelenleg a világ egyik legmenőbb egyetemén, az amerikai Berklee-n tanul ösztöndíjjal. Címlapunkon a zenéért szenvedélyesen rajongó Hien, a vele készült interjú a Dal+Szerző magazinban olvasható.
Schram Dávid, producer
Zene, spiritualitás, pszichológia. Rendhagyó Skype-interjúnk során egy rendhagyó produceri lét rejtelmeiről beszélgettünk a Kanadában élő Schram Dáviddal. A teljes interjú elolvasható a Dal+Szerző magazin aktuális számában.
Szendrői Csaba, Tóth András; ELEFÁNT
A friss lemezről, arról, hogyan változott meg a dalírás és mennyiben fontos a szöveg, az Elefánt két alapító tagjával beszélgettünk. Az interjú a Dal+Szerző magazin aktuális számában olvasható.
Tornyai Péter, zeneszerző
“A Dixit több szempontból első darab zeneszerzői munkámban. Például abban, hogy átszűrődik rajta az istenhit kérdése” – mondta a zeneszerző a Dal+Szerzőnek adott interjúban. Legújabb bemutatója és idei Junior Artisjus-díja apropóján beszélgettünk, az interjú itt olvasható.
Van jegyed? – kérdezik rosszarcú emberek a koncert bejáratánál. Merthogy nekik van, persze drágábban, mint a hivatalos. A jegyüzérek világát a digitális forradalom alaposan felforgatta. De ezzel nem lett jobb sem a fogyasztóknak, sem a szerzőknek, ehelyett megsokszorozódott a visszaélések mennyisége. A teljes cikk a Dal+Szerző magazin legújabb számában olvasható.
Egyedi Péter, Óriás
Minden villany ég címmel nemrég jelent meg az Óriás nagylemeze, amely egyrészt hozza mindazokat a zenei és gondolati elemeket, amelyekből a zenekar építkezik, másrészt ki is lépett ebből a komfortzónából. Egyedi Péter-interjú a Dal+Szerzőben.
Takács Zoltán Jappán, zenei producer
„A producerség a szakmám, a Soerii & Poolek meg egy piszkosul drága hobbi˝ – mondja Takács Zoltán Jappán, aki 17 évesen a HS7 billentyűseként vált ismertté. Vele készült interjúnk a friss Dal+Szerzőben.
Szűcs Levente, Bohemian Betyars
Az általában brutális energiával koncertező speed-folk-freak-punk Bohemian Betyars több mint 4 év után hoz ki új nagylemezt. Szűcs Levente énekes-gitárossal beszéltünk kitörés helyett építkezésről, társadalmi felelősségről és a folk-punk helyzetéről. Interjúnk a legújabb Dal+Szerzőben.
Márkus Tibor, jazz-zenész, tanár
“Beszélgetőtársam nyomában botorkálok a Jazz-tanszak összhangzattanterme felé. Közben azokra a növendékekre és tanárokra gondolok, akik az életüket teszik fel arra, hogy zenével táplálják Magyarország lakóit”. Márkus Tibor-interjú a Dal+Szerzőben.
Moldvai Márk, zenei producer, zeneszerző
Az utóbbi években elsősorban a filmzeneszerzésre fókuszál (Kontroll, A Martfűi rém, Veszettek, A Hópárduc talpraáll stb.), de már legalább 60 lemezen közreműködött zenei producerként, hangszerelőként, társszerzőként, hangmérnökként.
Interjúnk a Dal+Szerző magazin aktuális számában olvasható.
Matuz István fuvolaművész
Örök tanuló és tanár, nagy utazó és felfedező, korunk egyik legnagyobb játékosa. De nemcsak a világ, hanem hangszerének is szenvedélyes felfedezője. 70. születésnapjára 70 kortárs fuvolamű eljátszásával készül.
Vele készült interjúnk a Dal+Szerző magazin aktuális számában olvasható.
Demjén Ferenc
Több okból is a magyar könnyűzene megkerülhetetlen alakja. Ott volt a műfaj kezdeteinél, és népszerűségét a kezdetektől napjainkig, az ezredforduló utánig megőrizte.
Az idén hetvenéves művésszel készült interjúnk a Dal+Szerző magazin aktuális számában olvasható.
Párniczky András
Vannak muzsikusok, akik makacs céltudatossággal képviselnek valamit. Egyéni hangot és zenei elképzeléseket mutatnak fel, aztán csinálják a dolgukat. Párniczky András a Nigun élén tizenöt éve fogalmazza át a kortárs jazz nyelvére a közép-európai zsidó zenei hagyományt.
Vele készült interjúnk a Dal+Szerző magazin aktuális számában olvasható.
Margaret Island
Három éve a Margaret Island napfényes popfolk zenéje még egy szobából indult, majd hamar megtalálta szélesebb közönségét. A kérdés most az, meg is tudja-e növelni.
Interjú a Dal+Szerző magazin aktuális számában.
Mindig izgalmas történet, amikor korábban bizonyított zenészek állnak össze egy új produkcióban, hogy újraértelmezzék magukat és egy kicsit kimerészkedjenek megszokott szerepükből. Első ránézésre a Fluor és Diaz alkotta Wellhello is ilyennek tűnhet, jogos hát a kérdés: az elnöki lakosztály komfortzónát vagy egy felfedezésre váró világot jelent.
Aktuális címlaplányunkkal (!) a fotózás előtti sminkelés közben beszélgetünk. Még akkor is csak egy picit akad el a szava, amikor a sminkes lány egy ollószerű kínzóeszközzel rángatja a szempilláit, holott ez bizonyára igen kellemetlen. Harcsa Veronika zenei kalandozásai nem korlátozódnak egy műfajra, egy országra: hogy az énekes-dalszerző eddig meglehetősen érdekes karrierje véletleneken vagy tudatosságon múlt-e, pillanatokon belül kiderül.
A legismertebb hazai dalszövegíró sorait csak az nem ismeri, aki az elmúlt 40 évet a külvilágtól hermetikusan elzárva vagy barlangban töltötte. A legnépszerűbb magyar zenekarok és előadók – többek között a Piramis, a Pokolgép, Charlie, Koncz Zsuzsa vagy éppan a 100 Folk Celsius – szövegeit jegyző Horváth Attila idén lett 60 éves, ennek apropóján április 27-én a budapesti Papp László Sportarénában születésnapi koncertet rendeznek a tiszteletére.
Ha a hazai tehetségkutatók bölcsőjét keressük, alighanem a Magyar Televízió valamelyik műsora ugrik be sokunknak – pedig egész országot megmozgató dalversenyek korábban is voltak.
Az elsőt Tessék választani! címmel 1960-ban rendezte meg a Magyar Rádió, ahol máshol még nem játszott dallal rukkoltak elő az előadók. Ebben az évben Németh Lehel nyert a Lehet, hogy szép nem vagyok című dallal. A sikeren felbuzdulva innentől évi rendszerességgel rendezték meg a rádiós dalfesztivált, sőt 1964-től minden évben kétszer: testvérműsora a Made in Hungary lett 1965-től.
Eleinte jobban ismerték külföldön, mint itthon. Ifj. Fogarasi László, azaz Yonderboi fiatalon robbant be a zenei köztudatba, és bár az elmúlt tizenöt évben mindössze három sorlemez jelent meg neve alatt, munkái kikerülhetetlenek, figyelemreméltók mindazok számára, akik el is mélyednek vagy akár csak érintik az elektronikus zenei világot.