Díj: Artisjus Irodalmi Díj – Tanulmány
Díjazott mű: Babits Mihály levelezése 1927-1929
Kiadó: Magyar Napló
Dr. Sipos Lajos József Attila- és Széchenyi-díjas irodalomtörténész az ELTE docenseként 1985-ben alapította meg a Babits Kutatócsoportot: koncipiálta a kutatás rendjét, egyetemi kollégáival megalkotta a kutatás, feldolgozás és közreadás szabályzatát, kollégáiból, hallgatóiból megszervezte a kutatócsoportot.
Három könyvsorozatot indítottak. A Babits Könyvtár köteteiben adták közre az egy problémakörhöz tartozó szövegeket bő jegyzetanyaggal. A Babits Kiskönyvtár darabjai tanulmánykönyvek voltak. Megjelent a szerző regényeinek és prózai műveinek, drámáinak kritikai kiadása, megindult a mintegy tízezer darabot számláló levelezés kritikai sorozata.
A levelezés különleges része Babits életművének. Levélpartnere volt a szekszárdi család több tagja, a 19. századi magyar irodalom több szerzője, a Nyugat három nemzedéke, képzőművészek, filozófusok, tudományos szakírók, dilettáns versfaragók, de levelet váltott a magyar miniszterelnökkel, a Baumgarten-díj ügyében a kultuszminiszterrel, 1918-1919-ben a politika alakítóival.
Az eddig megjelent 13 könyvben olvasható ötezer levél jegyzeteiben megjelent a századforduló és az 1930-ig tartó korszak majd minden fontos törekvése, képet adva a történelmi, társadalmi, művészeti élet rejtett dimenzióiról, a szerzőket összekötő kapcsolati hálókról, valószínűsíthető törekvéseikről, életművükről, a levelekben értelmezett alkotásokról is. A levelezés kritikai kiadásának eddig megjelent darabjaiban új összefüggések tárulnak fel, amelyek az értelmezést is segítik.
A laudációt írta: Báger Gusztáv