Díj: Artisjus Irodalmi Díj – Tanulmány
Díjazott mű: Hősök és hősénekek. A magyar hősköltészet Zrínyi előtt
Kiadó: Hun-Ren BTK Történettudományi Intézet
Ács Pál kivételesen érdekes és értékes könyvet írt egy alig ismert irodalomtörténeti témáról. A 16. századi magyar költészet történeti érdeklődését elemzi, s a magyar történelem költői elképzeléseinek egészen nagyszabású látképét vázolja fel. Áttekinti, milyen poétikával dolgozó verses elbeszélések születtek a korban a magyar történelem és az aktuális események regisztrálása kapcsán, s elemzései során mind a 16. századi irodalmiságnak, mind a máig tartó magyar történelmi emlékezetnek roppant érzékeny elemzését nyújtja.
Számára egyszerre érdekes az, miként is hathattak e hősiességről szóló históriás énekek a maguk korában, s az, miként gondolkodik az utókor ugyanezekről az eseményekről és történeti folyamatokról. Mikor számba veszi, hogyan alakult ki a honfoglalási mítosz költészetté alakítása, hogyan örökítették meg a kortárs hősöket (Szondi György, Kinizsi Pál) vagy az elődöket (Szent László király, Toldi Miklós), rendkívül alapos történeti-filológiai kutatásokat végez. Mikor e hősi figurák, események máig nyúló emlékezetét is vizsgálja, mély belátást nyújt arról, hogyan alakul és működik a történelemről való tudásunk és emlékezetünk.
Ács irodalomtörténészként beszél – de nem csak az irodalom történetéről elmélkedik. Hozzájárul ahhoz, hogy mi, olvasók is el-elmélkedjünk arról, mikor miről is emlékezünk. Ács Pál könyve szakkönyv – de méltó arra, hogy a szakma keretein kívül is sokan olvassák el!
A laudációt írta: Margócsy István